bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Wspomnienia o zespole muzycznym GJPOK

Zaczęło się tak niewinnie, przypadkowo. Jak to zwykle bywa początki były trudne, ale trwało to prawie 15 lat, od 1979 do 1994 roku. Byliśmy młodzi i ambitni, motywowaliśmy się wzajemnie do pracy, jeden drugiego, aż w końcu postanowiliśmy, że spotykamy się dwa razy w tygodniu na próbach. Efekt naszej pracy widać było po kilku miesiącach. Czasy wówczas były ciężkie, finansowo nie było nas stać na dobry sprzęt elektroniczny do nagłaśniania, ponadto na rynku brakowało tego rodzaju asortymentu. Wspólnymi siłami zakupiliśmy sprzęt oraz własne instrumenty muzyczne, i tak w końcu zaczęliśmy grać. Najczęściej graliśmy po weselach, wieczorkach i zabawach. Mowa o zespole muzycznym “GJPOK”. Nazwa powstała od nazwisk członków zespołu, do którego w większości należeli mieszkańcy naszej wsi Bukowa: Gasiński Bogusław (perkusja), Jędrol Ryszard (instrumenty klawiszowe), Paciorek Stanisław (gitara basowa), Ożóg Józef (akordeon), Klimas Wiesław (saksofon).

Był to stały 5-osobowy skład zespołu, zmieniali się tylko soliści i niektóre osoby w zespole, dobierane do zespołu na zasadzie zastępstwa. Ogrywaliśmy sąsiednie wioski i miasta, ale najwięcej graliśmy w swojej rodzinnej wsi Bukowie. Wesela wówczas organizowane były w większości na wolnym powietrzu, przed domami pod specjalnymi zadaszeniami wykonanymi przez domowników. Z upływem lat przyszedł czas na zakładanie swoich własnych rodzin, rozpoczęły się remonty i budowy domów. Trudna sytuacja ekonomiczna w kraju, stan wojenny, oraz trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w kraju, sprawiły, że niektórzy członkowie zespołu postanowili wyjechać do pracy za granicę.

W obliczu tych trudności, doszło do sytuacji, kiedy postanowiliśmy rozwiązać zespół muzyczny.
Dziś pozostały miłe wspomnienia i zdjęcia z tamtych lat. Obecnie spotykając się w różnych okolicznościach, wracają wspomnienia, padają propozycje niektórych osób, członków tegoż zespołu o kontynuowaniu spotkań towarzysko, aby sobie pograć, po-chałturzyć, dla przyjemności. Ale któż to wie, instrumenty muzyczne zachowali wszyscy do dziś, wystarczy je tylko odkurzyć. I tak też się stało – po 15-letniej przerwie na uroczystości zorganizowanej przez sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej w dniu 8 marca 2009 roku, tj. w “Dzień Kobiet”, grupa została reaktywowana i dała koncert piosenek biesiadnych. Zespół wystąpił w składzie: Barbara Grzesik – organy, Wiesław Klimas – saksofon, Bogusław Gasiński – perkusja i Józef Ożóg – akordeon. Publiczność nagrodziła nas dużymi brawami, a kobiety i dzieci uczestniczące w uroczystym spotkaniu namawiały nas do kontynuacji gry w zespole. Było nam bardzo miło zagrać dla Państwa po tylu latach przerwy i serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie naszego występu.

W podzięce za miłe przyjęcie w dniu Święta Kobiet i wychodząc na przeciw licznym prośbom i oczekiwaniom mieszkańców wsi wystąpiliśmy w dniu 28.06.2009 r. na plenerowej imprezie sobótkowej otwierającej cykl spotkań pn. ,,Bukowskie łąki tradycji”, zorganizowanej przez sołtysa oraz radę sołecką, na placu przed budynkiem OSP w Bukowie. Zespół muzyczny GJPOK w kompletnym składzie, dał koncert piosenek biesiadnych i nie tylko, bawiąc mieszkańców Bukowa oraz okolicznych wiosek na występie wieczoru. Zabawa trwała do godz. 01.30, wszyscy zgromadzeni bawili się doskonale, a śpiewom i tańcom nie było końca. Członkowie zespołu nagrodzeni zostali gromkimi brawami, co sprawiło nam ponownie dużą satysfakcję, za co serdecznie dziękujemy.

Aby temu nie było końca w dniu 2 lipca 2009 roku zespól muzyczny GJPOK wystąpił również w nowo otwartej sali kulturowo- wystawowej Urzędu Gminy Mogilany, na uroczystości Złotych Godów małżeńskich, święta obchodzonego po 50-ciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego. Uroczystość zorganizowana została przez Urząd Stanu Cywilnego w Mogilanach, a w spotkaniu rocznicowym udział wzięło 10 par małżeńskich oraz władze Gminy Mogilany.

Kojejną okazją do występów była integracyjna impreza noworoczna połączona z zabawą karnawałową, zorganizowana przez sołtysa i radę sołecką w świetlicy wiejskiej przy OSP w Bukowie, w dniu 30 stycznia 2010r. Zespół zaprezentował się w zmienionym składzie osobowym – jako wokalistka wystąpiła Pani Anna Budek, a na instrumentach klawiszowych Mirosław Gołdyn. Zespół bawił gości imprezy dostarczając uczestnikom zabawy niezapomnianych wrażeń do białego rana. W imprezie udział wzięli zaproszeni goście, władze Gminy Mogilany, Przew. Rady Gminy z małżonką, kapela Zespołu Regionalnego Mogilanie, żeńska grupa wokalna ,,Metamorfoza” z Osiedlowego Klubu Kultury we Wróblowicach. Ponownie zespół nagrodzony został gromkimi brawami, co sprawiło nam ogromną radość, a nawet padły propozycje uczestników imprezy o rozszerzeniu współpracy na przyszłość.

W przeddzień święta Dzień Kobiet w dniu 07 marca 2010 rok, w świetlicy wiejskiej przy OSP Buków, na uroczystości zorganizowanej przez sołtysa i radę sołecką wsi Buków zespół miał zaszczyt wystąpić ponownie w składzie: keybord – Mirosław Gołdyn, perkusja – Bogusław Gasiński, saksofon – Wiesław Klimas, akordeon – Józef Ożóg, gitara – Stanisław Paciorek. GJPOK swoim występem i wspólnym śpiewem, wprowadził w miły nastrój tegoż święta, licznie zgromadzone panie, mieszkanki Bukowa, oraz gości zaproszonych przybyłych na uroczystość: władze gminy Mogilany, szkoły podstawowej z Bukowa, Koła Emerytów i Rencistów, członków chóru mieszanego Mogilanum, rodziców, dzieci i młodzież biorącą udział w uroczystości. Spotkanie znów było okazją do rozważań, pogawędek i poznania się bliżej z osobami nowo osiedlonymi na naszym terenie, którzy wyrazili nadzieję na ponowne spotkanie za rok.

Coroczny kalendarz imprez organizowanych przez Sołtysa i Radę Sołecką Bukowa, w tym roku zmieniony został program obchodów czerwcowych z uwagi na złe warunki pogodowe.
W dniu 05-06-2010 roku przed budynkiem świetlicy wiejskiej OSP, na utwardzonym terenie, zorganizowany został Piknik Rodzinny połączony z obchodami Dnia Dziecka, na który zaproszone zostały dzieci, młodzież wraz z rodzicami do wspólnego biesiadowania. Całość imprezy sponsorowana była przez firmy, instytucje i osoby prywatne. Zespół muzyczny GJPOK w rozszerzonym składzie osobowym, tym razem o kolegę Mirosława Gołdyna na keybordzie, oraz Grzegorza Klasia – gitara basowa, bawił biesiadujących na wieczorku tanecznym, który odbył się na wolnym powietrzu. Członków zespołu muzycznego GJPOK motywowało do gry i wspólnej zabawy to, że z godziny na godzinę przybywało uczestników imprezy, a przeszkodą do wspólnej zabawy nie była różnica wiekowa, co sprawiło że zabawa taneczna trwała do białego rana.

Opis sporządził członek zespołu – Wiesław Klimas.

PS. Jeśli są państwo w posiadaniu zdjęć lub nagrań, filmów osób zespołu muzycznego, GJPOK”, prosimy o kontakt i udostępnienie w celu wzbogacenia galerii fotografii. Chcę zaznaczyć, że w czasach tych nie wszystkich stać było na filmowanie, fotografowanie uroczystości weselnych, zabaw, ale były również trudności ze znalezieniem fotografa.

Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
wrzesień 2023
PWŚCPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930