bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Uroczyste nadanie bukowskiej kaplicy imienia Błogosławionego Jana Pawła II

Dzień 22 października 2011 roku na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Bukowa i na trwałe wpisał się w jego historię. W ten sobotni wieczór miało miejsce uroczyste nadanie bukowskiej kaplicy imienia błogosławionego Jana Pawła II. W ceremonii uczestniczyli, m.in. Krzysztof Musiał Wójt Gminy Mogilany, Małgorzata Madeja Radna Powiatu Krakowskiego, nauczyciele, sołtys wraz z przedstawicielami rady sołeckiej Bukowa, strażacy, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej z Bukowa, chór „Mogilanum”, Orkiestra Dęta OSP z Włosani, budowniczowie i fundatorzy kaplicy oraz mieszkańcy.

W trakcie Mszy Św., koncelebrowanej przez ks. infułata Adama Kubisia – rodowitego bukowianina – razem z ks. Tadeuszem Targoszem, proboszczem naszej parafii oraz ks. Stefanem Koperkiem, odczytano dekret nadania imienia i poświęcono obraz z wizerunkiem błogosławionego Jana Pawła II. W homilii ks. infułat Kubiś – przyjaciel i współpracownik byłego Papieża – przywołał najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły. Wspomniał także o jego związkach z parafią Mogilany.

Po zakończeniu uroczystości w kaplicy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Bukowa udali się do remizy strażackiej, gdzie mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach, a w wykonaniu dzieci i absolwentów Szkoły Podstawowej w Bukowie. Przedstawienie było fragmentem scenariusza ”Spotkania ze słowem Jana Pawła II”, którego autorką jest Renata Radoń. Reżyserem programu była Agata Mrowiec, przy współpracy Jolanty Żmudy, Estery Jankowskiej oraz ks. Grzegorza Durbasa i ks. Krzysztofa Kasprzaka. Widzowie mogli usłyszeć fragmenty z Pisma Świętego, wiersze i fragmenty z wybranych homilii Jana Pawła II. Odbiór tak podniosłych treści wzbogaciło zastosowanie różnych technik multimedialnych. Można było znów zobaczyć postać modlącego się lub błogosławiącego tłumy Jana Pawła II. Nastrojowa muzyka i śpiew tworzyły atmosferę bliskości i serdeczności wśród publiczności. Zamysłem programu było przekazanie za pomocą słowa Jana Pawła II symbolicznego „światła” wiary, nadziei i sił oraz zagłębienia się w rozmyślaniach na temat ludzkiego życia, przemijania w czasie, które ma swoje wzloty i upadki i ma swoje etapy – od dzieciństwa, poprzez młodość, dojrzałość, aż do starości i śmierci.

Obraz z wizerunkiem Błogosławionego Jana Pawła II został namalowany w technice olejnej przez artystę malarza, mieszkańca Bukowa, p. Romana Zakrzewskiego. Rozmiar oryginału (bez ramy) to 90×55 cm. Obraz sygnowany jest z przodu (z lewej strony na dole) monogramem .R.Z.11. zaś z tyłu .R.Zakrzewski.2011.OLEJ.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania
i organizacji uroczystości.

Rada Sołecka Bukowa

Poinformuj innych o tym artykule
Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email
Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031