bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Turystyka - szlaki

Widok z Bukowa na góry - po lewej Tatry, po prawej Babia Góra (kliknij aby powiększyć obrazek)

Przecinające się szlaki zielony i niebieski w centralnej części lasu Bronaczowa.

Buków wraz z sąsiadującymi miejscowościami tj. Chorowicami i Kulerzowem są bardzo atrakcyjnymi miejscowościami dla turystów. Przez Kulerzów biegnie niebieski szlak, zwany Szlakiem Sułkowickich Kowali, ze Skawiny do lasu Bronaczowa. Szlak prowadzi z centrum Skawiny w stronę ulicy Bukowskiej aż do większego zgrupowania domów Bernardynówki. W miejscu, w którym droga ostro skręca w lewo, niebieski szlak prowadzi nas w przeciwną stronę. Najpierw schodzimy stromą drogą w dół, przekraczamy niewielki potok i wolno wznosimy się otwartym stokiem. Tu rozciąga się rozległy widok na skawińskie zakłady, osiedle Ogrody oraz wyniosłe Pasmo Słowińca z Lasem Wolskim.

Trasa turystyczna ze Skawiny do Bukowa przez tzw. “Piekiełko”.

Wchodzimy w las mieszany, zwany Piekiełkiem i wspinamy się na grzbiet Góry Mogilańskiej. Przecinamy grzbietową drogę ze Skawiny do Mogilan i schodzimy do centrum wsi Kulerzowa. Następnie głębokim, krętym wąwozem schodzimy w dół, przekraczamy strumień Włosankę i wchodzimy do lasu Bronaczowa, pnąc się stromo pod górę. Następnie skręcamy w prawo i wędrujemy grzbietem góry.

Widok na Las Bronaczowa.

Dochodzimy do miejsca połączenia trzech szlaków w lesie Bronaczowa: niebieskiego – Sułkowickich Kowali, zielonego – Generała Bema i czarnego – Garbów Sieprawia. Około 1 km prowadzą nas szlaki niebieski i zielony. Przy ostrym skręcie drogi w prawo, niebieski szlak odchodzi w lewo, a my wędrujemy dalej zielonym szlakiem do Radziszowa. Stąd wracamy przez Wystrzyczek do Bukowa.

W dawnych czasach tereny dzisiejszego Bukowa porastała rozległa puszcza zwana “wielkim lasem”. Buków to nazwa topograficzna wywodząca się od bukowych lasów, które niegdyś gęsto porastały te tereny. Później lasy te zostały wykarczowane i zaludnione.

Droga prowadząca przez Wystrzyczek

Bardzo atrakcyjna może być wycieczka szlakiem I. Jesiennego Rajdu. Wiedzie on z centrum Mogilan do lasu Bronaczowa (zielony szlak Generała Bema). Idąc główną drogą biegnącą przez las, dochodzimy do niebieskiego Szlaku Sułkowickich Kowali. Tam skręcamy w prawo i powracamy do Kulerzowa.
Również w lesie zwanym Piekiełkiem, rozpoczyna się czarny Szlak Chorowicki, prowadzący przez Chorowice, Dębinę do Mogilan. Interesujące mogą być też nie oznakowane trasy wiodące z Bukowa do Skawiny, z Kulerzowa do Chorowic lub spacer Wzgórzem Parkowym. Niewątpliwie kilkudniowy pobyt w Bukowie dostarczy miłośnikom turystyki górskiej wielu niezapomnianych wrażeń.

Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031