bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Turystyka - szlaki

Widok z Bukowa na góry - po lewej Tatry, po prawej Babia Góra (kliknij aby powiększyć obrazek)

Przecinające się szlaki zielony i niebieski w centralnej części lasu Bronaczowa.

Buków wraz z sąsiadującymi miejscowościami tj. Chorowicami i Kulerzowem są bardzo atrakcyjnymi miejscowościami dla turystów. Przez Kulerzów biegnie niebieski szlak, zwany Szlakiem Sułkowickich Kowali, ze Skawiny do lasu Bronaczowa. Szlak prowadzi z centrum Skawiny w stronę ulicy Bukowskiej aż do większego zgrupowania domów Bernardynówki. W miejscu, w którym droga ostro skręca w lewo, niebieski szlak prowadzi nas w przeciwną stronę. Najpierw schodzimy stromą drogą w dół, przekraczamy niewielki potok i wolno wznosimy się otwartym stokiem. Tu rozciąga się rozległy widok na skawińskie zakłady, osiedle Ogrody oraz wyniosłe Pasmo Słowińca z Lasem Wolskim.

Trasa turystyczna ze Skawiny do Bukowa przez tzw. “Piekiełko”.

Wchodzimy w las mieszany, zwany Piekiełkiem i wspinamy się na grzbiet Góry Mogilańskiej. Przecinamy grzbietową drogę ze Skawiny do Mogilan i schodzimy do centrum wsi Kulerzowa. Następnie głębokim, krętym wąwozem schodzimy w dół, przekraczamy strumień Włosankę i wchodzimy do lasu Bronaczowa, pnąc się stromo pod górę. Następnie skręcamy w prawo i wędrujemy grzbietem góry.

Widok na Las Bronaczowa.

Dochodzimy do miejsca połączenia trzech szlaków w lesie Bronaczowa: niebieskiego – Sułkowickich Kowali, zielonego – Generała Bema i czarnego – Garbów Sieprawia. Około 1 km prowadzą nas szlaki niebieski i zielony. Przy ostrym skręcie drogi w prawo, niebieski szlak odchodzi w lewo, a my wędrujemy dalej zielonym szlakiem do Radziszowa. Stąd wracamy przez Wystrzyczek do Bukowa.

Droga prowadząca przez Wystrzyczek

Bardzo atrakcyjna może być wycieczka szlakiem I. Jesiennego Rajdu. Wiedzie on z centrum Mogilan do lasu Bronaczowa (zielony szlak Generała Bema). Idąc główną drogą biegnącą przez las, dochodzimy do niebieskiego Szlaku Sułkowickich Kowali. Tam skręcamy w prawo i powracamy do Kulerzowa.
Również w lesie zwanym Piekiełkiem, rozpoczyna się czarny Szlak Chorowicki, prowadzący przez Chorowice, Dębinę do Mogilan. Interesujące mogą być też nie oznakowane trasy wiodące z Bukowa do Skawiny, z Kulerzowa do Chorowic lub spacer Wzgórzem Parkowym. Niewątpliwie kilkudniowy pobyt w Bukowie dostarczy miłośnikom turystyki górskiej wielu niezapomnianych wrażeń.

Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
maj 2022
PWŚCPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031