bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Szlakiem kultury ludowej

bukow-szlakiem-kultury-najstarszy-dom

Jeden z najstarszych drewnianych domów w Bukowie.

Architektura drewniana - fragmenty nieistniejącej obecnie tradycyjnej zabudowy Bukowa

Właściciel zdjęcia: Marianna Liszka

Dom oraz stodoła wraz z spichlerzem zbudowane z drewnianych bali i pokryte strzechą z końca XVIII wieku.

Fotografia zrobiona w latach 70-tych XX wieku. Na pierwszym planie znajduje się dwóch chłopców – mieszkańców Bukowa wyruszających (dziś tzw. ulicą szkolną) na kulig organizowany przez Szkołę Podstawową w Bukowie. W tle rzadko już spotykane w tych latach drewniane sanie z elementami wyplatanymi z wikliny. Na drugim planie zdjęcia znajduje się budynek gospodarczy – stodoła wraz z spichlerzem oraz drewniany dom wówczas już z częściowo przebudowaną elewacją – bale zabudowaną tzw. boazerią zewnętrzną z drewna.

Właściciel zdjęcia: Marianna Liszka

Fragment domu drewnianego krytego strzechą z II poł. XVIII wieku Państwa Genowefy i Jana Woźniak.

Fotografia zrobiona najprawdopodobniej w latach 50-tych XX wieku. Na pierwszym planie Para Młoda, która wyrusza do kościoła. Wóz podobnie jak sanie został wykonany z drewna i elementów wyplatanych z wikliny. W tle goście weselni i kolejne zaprzęgi konne.

Architektura drewniana - tradycyjna zabudowa Bukowa z okresu 1860-1950 - zachowana do dziś

bukow-szlakiem-kultury-spichlerz-01
bukow-szlakiem-kultury-spichlerz-02

Spichlerz zbudowany na początku XX wieku. Służył do przechowywania zboża.

bukow-szlakiem-kultury-ziemianka

Ziemianka wybudowana na przełomie XVIII/XX wieku – odpowiednik późniejszych piwnic. Służyła jako przechowalnia pożywienia (głównie ziemniaków, buraków, mięsa oraz do przetwarzania mleka na śmietanę i kwaśne mleko).

bukow-szlakiem-kultury-dom-01
bukow-szlakiem-kultury-dom-02

Dom został wybudowany przez Państwo Andrzeja i Katarzynę Ożóg w latach 40 XX w. Składa się z drewnianej części mieszkalnej oraz murowanej stajni. Pierwotnie dach był pokryty strzechą. W latach 50-tych XX w. dom został przebudowany – m.in. strzechę zastąpiono eternitem. We wnętrzu z wyposażenia domu do dziś zachował się tylko piec kaflowy.

bukow-szlakiem-kultury-stodola-01
bukow-szlakiem-kultury-stodola-02

Obok domu znajduje się stodoła licząca ponad 100 lat. Została przeniesiona w całości w ok. 1950r. z Radziszowa. Stodołę zbudowano z bali. Ma dwuspadowy dach. We wnętrzu znajduje się boisko oraz dwa sąsieki. Obecnie stodoła jest nieużytkowana.

bukow-szlakiem-kultury-dom-03

Jest to jeden z najstarszych drewnianych domów Bukowa. Wybudował go blisko 130 lat temu Pan Łukasz Ożóg. Datę jego powstania wyryto na stragażu.

bukow-szlakiem-kultury-dom-04
bukow-szlakiem-kultury-dom-05

To najstarszy drewniany dom jaki zachował się do dziś w Bukowie. Został wybudowany w 1868r. Data jego powstania została wyryta na stragażu. Dom jest zbudowany z drewnianych bali z połączeniem węgłowym typu „jaskółczy ogon”. Bale łączą warstwy gliny z mchem. Całość została posadowiona na kamieniach.

bukow-szlakiem-kultury-dom-06
bukow-szlakiem-kultury-dom-07
bukow-szlakiem-kultury-dom-08

Dom ten powstał w 1919r. Został zbudowany przez Pana Bartłomieja Przybyło. Jest to dom drewniany posadowiony na kamieniach niegdyś kryty strzechą. W 1970r. został przebudowany. Strzechę zastąpiono eternitem a klepisko drewnianymi podłogami.

Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
styczeń 2025
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031