bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Spotkanie integracyjne na “Gęsim Rynku” – galeria zdjęć

W ostatnią sobotę tj. 7 września 2019 r. w Bukowie odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku niewielkiego skweru położonego w sąsiedztwie tutejszej Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga. Organizatorami spotkania byli: Pan Wiesław Klimas – Sołtys Bukowa wraz z Radą Sołecką oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowie z Panem Andrzejem Przybyło (Prezesem) na czele. Jeszcze niedawno to miejsce wyglądało zupełnie inaczej i pozostawiało wiele do życzenia. Dotychczasowe chaszcze i dzikie krzaki zastąpiły piękne, ozdobne krzewy, rabaty, trawnik, a dodatkowo pojawiły się ławki i chodnik. Kiedyś na tym kawałku nieużytku można było zobaczyć stadko gęsi, zajadających się chwastami i trawą… Dziś po gęsiach pozostały wspomnienia i swojska nazwa „Gęsi Rynek”.

Pojawił się pomysł, a za pomysłem poszły czyny. Do pracy nie trzeba było specjalnie zachęcać. Wielu mieszkańców uwierzyło, że można coś zrobić z tym terenem własnymi siłami. Teraz to miejsce wygląda schludnie, estetycznie, a efekt jest zdumiewający. To wszystko zostało wykonane w ramach wolontariatu, bezinteresownie, a niektórzy spędzili na skwerze wiele pracowitych godzin. To, co u nas powstało, to przykład lokalnej inicjatywy społecznej. Mamy bowiem do czynienia z finansowym udziałem samorządu (fundusz sołecki) i wkładem mieszkańców, czyli pracą społeczną.

Nasze przedsięwzięcie całym sercem od początku wspierał Pan Piotr Piotrowski – Wójt Gminy Mogilany, który w dowód uznania wręczył wszystkim społecznikom pracującym przy rekultywacji Gęsiego Rynku podziękowania o następującej treści:

„Niebiosa nigdy nie pomogą tym, którzy nie działają”
Sofokles

W imieniu Samorządu Gminy Mogilany oraz własnym, składam serdeczne podziękowania za olbrzymie i bezinteresowne zaangażowanie w działania mające na celu uporządkowanie i zagospodarowanie trenu gminnego, położonego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga Bukowie. Dzięki roztropności Waszej społeczności, która postanowiła „wziąć sprawy w swoje ręce” powstało miłe i zaciszne miejsce do spędzania wolnego czasu oraz zaspokojenia wspólnego dobra. To piękne i budujące, że w naszym otoczeniu są zapaleńcy, którzy robią coś dobrego dla innych, zwykle bez rozgłosu i w myśl zasady, że jesteśmy odpowiedzialni za swoje miejsce na ziemi. Serdecznie gratuluję inicjatywy i życzę, aby wspólna praca i radość ze zrealizowanej inwestycji , jaką jest „Gęsi Rynek” w Bukowie, dostarczały Wam poczucia dumy z miejsca, w którym żyjecie i oby przez wiele lat służyła ona mieszkańcom naszej małej Ojczyzny.

Ksiądz Proboszcz Józef Milan doceniając naszą inicjatywę podarował mieszkańcom Bukowa na skwer: drzewko – choinkę, którą zasadziliśmy i nazwaliśmy imieniem „Józef” oraz niewielką figurkę Matki Bożej, dla której zostało przygotowane odpowiednie miejsce tj. drewniana kapliczka na drzewie.

Uroczystość zgromadziła wielu gości, mieszkańców Bukowa i okolicznych Sołectw, młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowie. Część artystyczną spotkania zapewnili uczniowie klasy III i IV SP im. Oskara Kolberga w Bukowie, w wykonaniu których zobaczyliśmy inscenizację „Pyza na polskich dróżkach” oraz Zespół Regionalny „Bukowioki”- który zaprezentował się w tańcach ludowych. Dodatkowym akcentem podkreślającym integracyjny charakter przedsięwzięcia, bo to przecież mobilizacja i solidarność mieszkańców przyczyniła się do jego realizacji, było wypuszczenie ok.70 białych gołębi, symbolizujących pokój i zgodę, której tak bardzo nam potrzeba.

W spotkaniu udział wzięli:
Pan Piotr Piotrowski – Wójt Gminy Mogilany,
Pani Edyta Misztal – Zastępca Wójta Gminy Mogilany,
Pani Małgorzata Madeja – Sekretarz Gminy Mogilany,
Pani Anna Słowik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie wraz z Gronem Pedagogicznym,
Czcigodny Ksiądz Józef Milan – Proboszcz Parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Mogilanach,
Prof. Jan Kazior,
Pan Wiesław Klimas – Sołtys Bukowa,
Druhny i Druhowie OSP w Bukowie z Prezesem Panem Andrzejem Przybyło,
Mieszkańcy Bukowa zaangażowani w prace porządkowe na Gęsim Rynku,
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie wraz z Rodzicami,
Mieszkańcy naszego Sołectwa i okolicznych Sołectw,
Sponsorzy i Przyjaciele Rady Sołeckiej,
Członkowie Rady Sołeckiej Bukowa w osobach: Anna Bularz, Małgorzata Madeja, Jerzy Kuc, Władysław Zasadni, Tomasz Ligocki.

Składamy serdeczne podziękowania:

– Mieszkańcom Bukowa zaangażowanym w prace przy skwerze:
Wiesław Klimas, Jerzy Kuc, Władysław Zasadni, Ryszard Madeja, Marek Wcisło, Tadeusz Stachowiak, Jan Kubiś, Adam Filipek, Marek Jędra, Zbigniew Zając, Piotr Żurawik, Mateusz Markiewicz, Jarosław Wcisło, Tomasz Ligocki, Andrzej Kwinta, Andrzej Przybyło, Andrzej Rządzik, Michał Białota, Jan Klimas, Jerzy Rządzik, Artur Rządzik, Rodzina Białotów oraz OSP w Bukowie. – wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania,

– Gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i licznie uczestniczyli w uroczystości.

– Sponsorom i Przyjaciołom Rady Sołeckiej Bukowa.

– Wszystkim, których tu nie wymieniliśmy z nazwiska, a którzy bezinteresownie nam pomogli!

Organizatorzy

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Poinformuj innych o tym artykule
Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email
Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031