bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Relacja z imprezy integracyjnej „Sobótki” w Bukowie

Sobótki czyli impreza otwierająca cykl spotkań „Bukowskie łąki tradycji”.

Dnia 28 czerwca 2009 roku na placu przed budynkiem OSP w Bukowie odbyła się impreza integracyjna pod nazwą „Sobótki” zorganizowana dla tutejszych mieszkańców przez Sołtysa oraz Radę Sołecką Bukowa. Spotkanie to, odtąd na stałe umieszczone w kalendarzu bukowskich imprez miało na celu oprócz dobrej zabawy odtworzenie i przypomnienie obrzędów towarzyszących Nocy Świętojańskiej.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była nasza mieszkanka Agata Mrowiec, która jest autorką projektu kulturalnego pt „Bukowskie łąki tradycji” zgłoszonego w tym roku przez Sołtysa i Radę Solecką do konkursu „Kultura bliska” pod patronatem Fundacji Wspomagania Wsi. Jednakże z uwagi na bardzo dużą ilość nadesłanych projektów (około 1200) jego realizacja nie została dofinansowana przez organizatorów konkursu. Pomysł natomiast bardzo spodobał się Radzie Soleckiej, która wraz z Sołtysem postanowiła go wesprzeć i zrealizować, mimo braku dotacji. Szybko znaleźli się ochotnicy do pracy, a także sponsorzy.

Jako organizatorzy imprezy bazowaliśmy na tym, iż nasi mieszkańcy chętnie angażują się w ciekawe inicjatywy, odczuwają bowiem potrzebę integracji i dobrej zabawy. Czasu nie było dużo, ponieważ do realizacji przedsięwzięcia przystąpiliśmy pod koniec maja. Czekało nas mnóstwo zadań, tj. przygotowanie przedstawienia, uporządkowanie terenu wokół remizy, czyszczenie stawu, przygotowanie drewna na ognisko oraz obwieszczeń i zaproszeń, budowa sceny, zrobienie zakupów, dekoracji, przygotowanie zaplecza dla gości i wiele innych czynności.

Podczas kolejnych spotkań Rady Sołeckiej opracowany został scenariusz imprezy, ustalono osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania. Największa kumulacja wszelkich prac nastąpiła w ostatnim tygodniu przed imprezą. Wiedzieliśmy, że będzie dużo pracy, ale mieliśmy zbyt dużo chęci, żeby z tej imprezy zrezygnować. Członkowie Rady Sołeckiej, strażacy oraz inni mieszkańcy Bukowa przychodzili przez cały tydzień na plac koło remizy, aby wspólnie przygotować miejsce pod niedzielne spotkanie. Nie sposób w tym miejscu nie wymienić osób najbardziej zaangażowanych w prace: Małgorzata Madeja, Damazy Wiecheć, Kazimierz Mrowiec, Tadeusz Stachowiak, Tadeusz Okarmus, Wiesław Klimas, Andrzej Wiecheć, Edward Klimas, Janusz Ożóg, Grzegorz Ożóg, Kazimierz Mrowiec (junior).

Chcieliśmy, żeby była to impreza integracyjna, łącząca pokolenia. Zwyczaj palenia sobótkowego ogniska w ostatnich latach w Bukowie całkowicie zamarł. Dla najstarszego pokolenia obecne czasy są niesprzyjające, trudne do ogarnięcia, ludzie starsi i młodsi najczęściej zamykają się w domowym zaciszu, przed telewizorem lub komputerem. Postanowiliśmy wspólnie to zmienić.
W przygotowania do imprezy zostały także włączone dzieci i młodzież. Byli oni, obok Sołtysa i Rady Sołeckiej głównymi, młodszymi gospodarzami imprezy, „na żywo” przedstawiającymi fragmenty sobótkowych i świętojańskich zwyczajów. Przygotowaniem programu artystycznego zajęła się pomysłodawczyni imprezy, Agata Mrowiec. Z zapałem i niezwykłą starannością zebrała materiały, teksty piosenek, utwory muzyczne, jak również zwerbowała chętnych do udziału w przedstawieniu. Wzajemna sympatia i więź nawiązana pomiędzy nią a dziećmi już przy organizacji Dnia Kobiet pozwoliły młodym artystom przetrwać trud kilkunastu prób, na których musieli ćwiczyć taniec, śpiew, dialogi oraz grę na instrumentach. Nasze dzieci są wyjątkowe, mają bowiem niezwykle ważne cechy: dużo chęci, zapału i konsekwencji w tym co robią.

Przedstawienie składało się z dwóch części i odbyło się w naturalnej, plenerowej scenerii nad bukowskim stawem. Rozpoczął je wjazd rozśpiewanych chłopców i dziewcząt na wozie zaprzężonym w dwa konie. W części pierwszej zostały ukazane zwyczaje związane z Nocą Świętojańską, jak to młode Bukowianki, 60-70 lat temu zbierały się pod szkolną lipą i razem z chłopcami szły na stawy, by tam na tzw. włosaniance wić i puszczać wianki.
W drugiej części odtworzono jak dawniej wyglądała zabawa na bukowskich łąkach przy sobótkowym ogniu. Oprócz dawnych śpiewów i tańców przedstawienie zawierało także montaż słowno-muzyczny, w którym zostały odtworzone oryginalne nagrania opowieści naszych mieszkanek (Pani Janiny Trąbka, Pani Antoniny Haja, Pani Anieli Klimas) o dawnych bukowskich zwyczajach świętojańskich i sobótkowych.

Dodatkowym elementem integracyjnym imprezy były gry i zabawy: strzelanie z łuku, procy, sztafeta z wiankiem na głowie i z miotłą, bieg w worku, przechodzenie pod miotłą oraz toczenie opony. Można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród. W dalszej części widowiska artystycznego mogliśmy podziwiać duet wokalno-instrumentalny: Kinga Madeja – gitara oraz Karolina Musiał – wokal jak również Konrada Ożoga grającego na keyboardzie.
W roli gospodarzy i konferansjerów imprezy wystąpili: Małgorzata Madeja – członek Rady Sołeckiej oraz Wiesław Klimas – Sołtys Bukowa. Zabawiali oni biesiadników przytaczając przykłady ludowych przyśpiewek i przysłów związanych z Sobótkami. Jedną z atrakcji było pieczenie prosiaka. Na ringu bokserskim ze świniakiem wyhodowanym na bukowskiej ziemi zmierzył się młody mieszkaniec Bukowa Bartłomiej Przybyło. Każdy uczestnik imprezy mógł również przy sobótkowym ognisku usmażyć sobie tradycyjnie na patyku kiełbaskę lub poczęstować się kromką swojskiego chleba ze smalcem. Uczestników częstowano kawą , herbatą , słodyczami , napojami chłodzącymi Impreza stała się również okazją do wspólnego śpiewu, do wspomnień, sąsiedzkich pogaduszek i spotkań, na które nie ma czasu w wirze codziennych spraw.

Wspólnie z mieszkańcami Bukowa biesiadowali: Przewodniczący Rady Gminy Mogilany Pan Marek Sikora oraz Zastępca Wójta Gminy Mogilany Pani Aneta Nędza, jak również dyrekcja i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Bukowie, Zarząd i druhowie OSP oraz najstarsi mieszkańcy. Impreza przyciągnęła tłumy, których nie spodziewali się organizatorzy (około 200 osób). Licznie przybyli mieszkańcy Bukowa wraz z rodzinami i znajomymi z okolicznych miejscowości tj z Kulerzowa, Chorowic, Skawiny, Mogilan, Krakowa.

Po zapadnięciu zmroku odbył się krótki pokaz sztucznych ogni, który na miarę możliwości finansowych gospodarzy imprezy był imponujący. Gościem specjalnym imprezy był bukowski zespół muzyczny GJPOK w składzie: Barbara Grzesik – wokal, organy, Bogusław Gasiński – perkusja, Stanisław Paciorek – gitara, Józef Ożóg – akordeon, Wiesław Klimas – saksofon. Wspólna zabawa przy akompaniamencie zespołu trwała do godziny 1.30.

Gratulując naszym młodym artystom wspaniałego występu zamieszczamy listę dzieci i młodzieży biorących udział w widowisku:

Marek Przybyło
Kamil Przybyło
Filip Turek
Piotr Szostkiewicz
Konrad Ożóg
Karolina Turek
Żaneta Góra
Klaudia Szydłowska
Aneta Rządzik
Alicja Tomaszewska
Izabella Rakowska
Izabella Mrowiec
Paulina Gasińska
Klaudia Klimas
Klaudia Jakubowicz

Sołtys Bukowa oraz Rada Sołecka serdecznie dziękują wszystkim młodym artystom oraz wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu imprezy, jak również wszystkim uczestnikom sobótkowego spotkania! Istnieje możliwość nabycia u Sołtysa płytki DVD z filmem i zdjęciami z naszej sobótkowej imprezy.

Rada Sołecka Bukowa oraz redakcja strony

Sponsorzy sobótkowej imprezy:
Zakład Produkcji Masarskiej – Bogusław Gubała i Anna Gubała-Sikora
Firma Remontowo-Budowlana EW-MAR – Szydłowski Paweł
Zakład Usług Naprawa Chłodnic – Klimas Tadeusz
Firma Remontowo-Budowlana „MADBUD” – Madeja Ryszard
Sklep Spożywczo-Przemysłowy – Mrowiec Kazimierz
Zakład Zegarmistrzowski – Gasiński Bogusław
Zespół Redakcyjny strony internetowej „Sołectwo Buków”
Zakład Usług Kominiarskich – Budek Robert
F.H.U. „LUXDOM” – Mrowiec Kazimierz
Firma MEBLUX – Stachowiak Tadeusz
F.H.U. DRUT-MET – Radzięda Wiesław
Firma Meblowa – Krzysztof Mrowiec
Skład „TRANS” – Ożóg Janusz
Paciorek Stanisław
Góra Wacław

Poinformuj innych o tym artykule
Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email
Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
listopad 2024
PWŚCPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930