bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Poświęcenie Figurki Matki Boskiej Bolesnej w Bukowie

W dniu 16 grudnia 2019 roku, o godz. 13:00 w Bukowie, przy posesji Państwa Lidii i Wiesława Papież, właścicieli terenu na którym stoi kapliczka, na granicy wsi Bukowa i Chorowic, odbyło się uroczyste poświęcenie figurki przydrożnej, oddanej po kompleksowej renowacji. W trakcie remontu wyeksponowano oryginalne zdobienia i faktury oraz oczyszczono i zabezpieczono miedziany daszek – baldachim wraz ze zwieńczającym krzyżem.

Figurka została wzniesiona w 1837 roku i posiada wyrytą inskrypcję:

“Józef i Franciska Tarmuhałowie Fontatorowie Proszą Od przehodzacih O pozdrowięnie AnielsKie Zadusze Zmarłych R.P.J.837.”

Figurka jest przykładem kapliczki ,,proszalnej”, symbolem męki i śmierci Chrystusa. Rzeźba przedstawia Marię trzymającą na kolanach umęczone ciało zmarłego Chrystusa. Jeszcze kilka lat temu kapliczka bezpośrednio sąsiadowała z pomnikiem i miejscem pochówki żołnierzy radzieckich, które kilka lat temu przeniesiono na cmentarz wojskowy. Dzięki temu pojawiło się miejsce na lepszą dostępność i ekspozycję zabytku.

Uroczystość poświęcenia zgromadziła wielu zaproszonych gości. Przybyli mieszkańcy sołectwa Buków oraz sąsiednich wiosek: Kulerzowa i Chorowic. Uroczystego poświęcenia dokonał Proboszcz Parafii p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła w Mogilanach, Ksiądz Józef Milan.

W uroczystości udział wzięli:

– Wójt Gminy Mogilany pan Piotr Piotrowski z pracownikami.
– Sołtys wsi Buków pan Wiesław Klimas oraz członkowie Rady Sołeckiej: pan Jerzy Kuc oraz pan Władysław Zasadni.
– Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie, pani Anna Słowik wraz z gronem nauczycielskim
– Druhowie OSP Buków z panem Prezesem Andrzejem Przybyło
– Pan Damazy Wiecheć – członek Rady Parafialnej Bukowa.

W trakcie uroczystego poświęcenia, Wójt Piotr Piotrowski złożył podziękowania osobom i instytucjom zaangażowanym w ratowanie kapliczek.

Projekt współfinansowany był ze środków Województwa Małopolskiego oraz Gminy Mogilany. Prace porządkowe terenu oraz budowę ogrodzenia przy kapliczce wspomogli również finansowo Rada Sołecka Bukowa oraz państwo Lidia i Wiesław Papieżowie.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Poinformuj innych o tym artykule
Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email
Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930