Dotyczy pisma Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie na temat nasilenia występowania barszczu Sosnowskiego na terenie Małopolski.
Pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie dot. ostrzeżenia o nasileniu występowania barszczu Sosnowskiego na terenie woj. małopolskiego
2008-07-17-barszcz-sosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 50. jako dar radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową na skalę przemysłową w Małopolsce w latach 70. Jego uprawa szybko wymknęła się spod kontroli i rozprzestrzenił się samorzutnie w niektórych regionach Polski. Okazał się rośliną szkodliwą dla zdrowia ludzi i zwierząt. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi – zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.
Źródło: PAP/interia.pl/wikipedia