bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Lokalizacja

Buków to miejscowość położona na terenie Gminy Mogilany w województwie małopolskim. Liczy około 700 mieszkańców. Usytuowana jest na Pogórzu Wielickim na grzbiecie Góry Mogilańskiej, ok. 18 km od Krakowa. Wioska sąsiaduje z miejscowościami: Chorowice, Kulerzów, Radziszów i Skawina.

Buków i granice sołectwa na OpenStreetMap


Buków na mapach Google

Widok na Buków z Bielan

Widoki z Bukowa

Teren Mogilańskiej Góry wznosi się ok. 400 m n.p.m. Stąd rozciągają się przepiękne widoki w różnych kierunkach. Poniżej widok na Babią Górę oraz widok na Skawinę.

Na północ widoczne są zabudowania Skawiny. Bardziej na wschód znajduje się obniżenie sidzińskie, a za nim Wzgórza Tynieckie oraz Pasmo Słowińca z Laskiem Wolskim i klasztorem Kamedułów na Bielanach. Jeszcze bardziej na wschód widoczne są zabudowania sędziwego Krakowa. W kierunku południowym widoczne jest wzniesienie Lasu Bronaczowa. W dalszym planie górują szczyty Beskidu Średniego, Wyspowego i Żywieckiego z pasmem Babiej Góry i Tatr. Malownicze położenie Bukowa na nasłonecznionym grzbiecie Góry Mogilańskiej oraz brak przemysłu czynią miejscowość oazą spokoju, ciszy. Czyste powietrze sprawia, że wieś jest miejscem rekreacji i wypoczynku. Zabudowania Bukowa znajdują się w centrum wsi w większości po stronie południowej, z uwagi na łagodne stoki. Na szczególną uwagę zasługują ważniejsze obiekty jak Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga, Kaplica oraz remiza OSP. Buków jako miejscowość położona niedaleko Krakowa i posiadająca bogactwo przyrodniczo – krajobrazowe oferuje liczne trasy spacerowe, wycieczki do lasu, przepiękne widoki na góry, lasy i okoliczne miejscowości. Walory Bukowa przyciągają krakowian zarówno ze względu na jednodniowe wycieczki poza miasto, jak również możliwość nabycia działki budowlanej, z których roztaczają się rozległe widoki na góry i lasy.

Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031