bokow_logo_300
bokow-logo-menu

Kaplica w Bukowie

00-bukow-kaplica-po-remoncie

Dnia 31 maja 1981 roku odbyło się zebranie wiejskie z mieszkańcami wsi Buków, dotyczące budowy punktu katechetycznego przeznaczonego do nauki religii dla dzieci i młodzieży szkolnej. Od chwili zniesienia katechezy w szkołach mieszkańcy Bukowa borykali się z problemem braku domu katechetycznego. Początkowo nauka religii odbywała się w prywatnym domu p. Jadwigi i Mariana Wcisło, a następnie przez wiele lat w budynku p. Wandy i Bolesława Wcisło.

Jednakże z uwagi na zwiększającą się liczbę uczniów – w 1981 roku do szkoły uczęszczało już 150 dzieci – dalsza kontynuacja katechezy w wynajętym pomieszczeniu stała się niemożliwa. Rodzice od wielu lat kierowali starania do Parafii z prośby o rozpoczęcie budowy punktu katechetycznego przeznaczonego do nauki religii. Początkowo budynek miał powstać na działce położonej w pobliżu szkoły podstawowej, jak sądzono będącej własnością wsi. Jednak po wykonaniu dokumentacji geodezyjnych, okazało się, że wieś nie jest właścicielem wskazanej działki. Wówczas z pomocą przyszła Pani Marianna Pyzik która podarowała własną działkę pod budowę domu katechetycznego i częściowo odstąpili przylegającą do niej działkę Państwo Józefa i Aleksander Ożog.

Dnia 9 czerwca 1985 roku odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża i placu pod budowę domu katechetycznego. Powołany został społeczny Komitet Budowy Kaplicy, w skład którego weszło 20 osób. W wyniku ukonstytuowania się, przewodniczącym został Pan Damazy Wiecheć, zastępcami: Pan Józef Musiał mieszkaniec Chorowic i Pan Wacław Bularz mieszkaniec Kulerzowa, zaś skarbnikiem Pan Wiesław Gasiński, a sekretarzem Pan Eugeniusz Syrek. Pierwotny projekt budynku przypominał kaplicę ale nie uzyskał aprobaty organu udzielającego pozwolenia na budowę. Dopiero po częściowej zmianie projektu uzyskano zgodę i przystąpiono do prac budowlanych. Budynek w większości powstał ze składek mieszkańców Bukowa, a także pomoc finansową okazali mieszkańcy sąsiednich wsi: Kulerzowa i Chorowic. Patronat nad budową domu katechetycznego objął proboszcz Parafii Mogilany – ks. Tadeusz Hańderek. Z dużą troską i starannością nadzorował wszystkie prace budowlane i wykończeniowe, a niejednokrotnie służył także pomocą finansową. Poświęcenie wybudowanego domu katechetycznego odbyło się 8 października 1995 roku. W między czasie nauka religii została przywrócona do szkół, toteż wybudowany obiekt stał się wyłącznie kaplicą, w której raz w miesiącu odprawiano niedzielną mszę świętą.

Od 1997 roku msze święte odbywają się w kaplicy we wszystkie niedziele i święta o godzinie 8.30.
Mieszkańcy Bukowa mogą teraz przeżywać w tym miejscu ważne wydarzenia kościelne, rekolekcje, a w dniach 19-27 kwietnia 2008 roku, w rok jubileuszu 400 – lecia konsekracji kościoła parafialnego w Mogilanach odprawiane były msze z okazji Misji Świętych. Dokonano poświęcenia krzyża misyjnego, który umieszczony został na ścianie budynku przy wejściu głównym do kaplicy. Misje te podkreśliły znaczenie istnienia naszej kaplicy i były uwieńczeniem wysiłków parafian zaangażowanych w budowę.

Na przełomie miesięcy sierpnia i września 2008 r. wykonana została nowa elewacja i docieplenie budynku. Wokół kaplicy ułożono chodnik z kostki brukowej oraz posadzono drzewka. Większość wymienionych prac oraz zakup materiałów na odnowę kaplicy sfinansował darczyńca Pan Andrzej Jurek z Kulerzowa. Dodatkowo na ten cel przeznaczona została również składka pieniężna, którą złożyli mieszkańcy Bukowa, Kulerzowa oraz Chorowic /Podbuków/. Prace nadzorował obecny proboszcz parafii Mogilany ksiądz Tadeusz Targosz oraz członkowie Komitetu Budowy Kaplicy – p. Damazy Wiecheć i Wiesław Gasiński. Z faktu istnienia kaplicy dumni są wszyscy mieszkańcy Bukowa, jest ona ogromnym udogodnieniem szczególnie dla ludzi starszych i dzieci.

Kaplica w Bukowie – zdjęcia

Informuj mnie o nowościach na stronie

Nasza strona na Facebook'u

Kalendarz PUBLIKACJI
lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031